piątek, 18 kwietnia 2014 szukaj:   
dystrybutorzy
konkurs
ogłoszenia
drobne
newsletter
strona
główna
kontakt
Test narzędzia oscylacyjnego Bosch MultiCutter GOP 250 CE Professional

Ogromny sukces akumulatorowego urządzenia oscylacyjnego Bosch GOP 10,8 V-LI sprawił, że niemiecki producent wprowadził do oferty kolejny model takiego sprzętu. GOP 250 CE Professional jest zasilany sieciowo i posiada silnik z pełnofalową elektroniką.Bosch GOP 250 CE Professional to elektronarzędzie wykorzystujące osiowy ruch oscylacyjny o bardzo małym przesunięciu kątowym (1,4º). Zasilane prądem zmiennym 230 V, wyposażone zostało w jednostkę napędową o mocy 250 W. Jest ona źródłem napędu mechanizmu oscylacyjnego, który zapewnia częstotliwość oscylacji od 8000 do 20.000 min-1. Prędkość obrotowa silnika, a tym samym częstotliwość oscylacji, mogą być płynnie regulowane za pomocą pokrętła i dostosowywane do konkretnych potrzeb i zastosowań. Jednostka napędowa sprzężona jest z elektronicznym systemem stabilizacji obrotów pod zmiennym obciążeniem (tzw. Constant Electronic). Odpowiada on za utrzymanie stałej prędkości obrotowej silnika bez względu na jego obciążenie. System ten zapewnia więc wykorzystanie w każdych warunkach pełnych możliwości silnika.

Narzędzia robocze – przeróżne tarcze segmentowe (w tym diamentowe), trójkątne stopy z papierem ściernym, minibrzeszczoty do metalu i drewna – montuje się w specjalnym uchwycie za pomocą śruby nimbusowej i klucza 6-kątnego. Położenie każdej tarczy może być płynnie regulowane kątowo w zakresie 240º, tak by dobrać odpowiednie jego ustawienie do obrabianej powierzchni czy specyficznych warunków pracy. Ogromną funkcjonalność i wielozadaniowość GOP 250 CE zawdzięcza bardzo bogatej ofercie osprzętu. Użytkownicy znajdą tutaj zarówno akcesoria szlifujące (stopa trójkątna z papierami ściernymi do drewna czy metalu), jak również tnące (bimetalowa tarcza segmentowa do drewna, metalu, gipsu czy plastiku, minibrzeszczoty – HCS do drewna, BIM do metalu, HM-Riff z nasypem z węglików do cięcia glazury itp.).

Niewielka wartość przesunięcia kątowego ruchu oscylacyjnego w połączeniu z bardzo dużą częstotliwością oscylacji pozwalają nowym Boschem GOP 250 CE Professional zarówno szlifować, jak i ciąć z dużą dokładnością. Urządzenie to może spełniać także rolę szpachli do usuwania wykładzin. Sprzęt ten jest szczególnie przydatny w dokładnych cięciach wgłębnych, w których wykorzystuje minimalny kąt oscylacji. GOP 250 CE Professional to także narzędzie do przycinania elementów na równi z daną powierzchnią, np. podłogi, bez ryzyka jej uszkodzenia czy porysowania (np. podcinanie futryn w celu położenia nowej podłogi). Niewątpliwą zaletą testowanego urządzenia jest wydajne szlifowanie i skrobanie w miejscach trudno dostępnych. Na pewno wykonamy nim precyzyjne cięcia wystających elementów (niedużych gwoździ, rurek metalowych i PCV, listewek, płyty gipsowej itp.), ale również zrealizujemy cięcia wgłębne (np. w drewnie, cienkim metalu, betonie, płycie wiórowej i gipsowej). Warto tutaj zaznaczyć, że wszystkie te czynności realizuje się wygodnie i bezpiecznie. W odróżnieniu do narzędzi szybkoobrotowych praca narzędziem oscylacyjnym jest pozbawiona ryzyka zablokowania osprzętu.

Bosch zadbał także o ergonomię pracy. Chociażby średnica obudowy jest tak dobrana, by GOP 250 CE mógł być obsługiwany jednoręcznie. Bezpieczny i pewny chwyt zapewniają z kolei okładziny antypoślizgowe. Wszystkie mechanizmy napędowe są tak skonstruowane, że przenoszą minimalną ilość wibracji na dłonie użytkownika, przez co nawet długotrwałe cięcie czy szlifowanie nie jest męczące. Obrotowe mocowanie kabla zasilającego (o długości 4 m) do korpusu GOP-a zapobiega jego ukręcaniu i przełamywaniu.

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy możliwości nowego GOP-a w przecinaniu różnych elementów. Gwoźdź o średnicy 2 mm przecięliśmy nim w 0,8 s, rurkę miedzianą o średnicy 15 mm i grubości ścianki 1,3 mm – w 3,5 s, rurkę plastikową 16 x 2,2 mm – w 0,9 s, rurkę plastikową 20 x 0,7 mm – w 0,66 s, zaś meblowy kołek drewniany o średnicy 10 mm – w 1,59 s. Jak widać, urządzenie radzi sobie sprawnie z małymi elementami, do których obróbki jest przeznaczone. Naszym zdaniem, jest to narzędzie ułatwiające: (1) operacje, od których wymaga się dużej dokładności, (2) prace w trudno dostępnych miejscach, (3) obróbkę niewielkich elementów, spoin, fug itp. Przyda się niemalże każdemu fachowcowi: od elektryka, przez budowlańca do renowatora łodzi i jachtów.

Marek Pudło, pins


 


Dane techniczne narzędzia wielofunkcyjnego Bosch MultiCutter GOP 250 CE Professional

Częstotliwość oscylacji

8000-20.000 min-1

Moc nominalna

250 W

Kąt oscylacji

1,4º

Długość maszyny

274 mm

Długość kabla zasilającego

4 m

Waga

1,5 kg 
WSTECZ

 REKLAMACopyright © 2008 - 2011 Portal Narzędziowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.